سه‌شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۶
berooz
۰۷:۲۵:۳۹
کد خبر: ۱۰۶۹۲۷
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۹
رئیس‌کل دادگستری فارس خبر داد:
عضو شورای علی سازمان بسیج حقوق دانان فارس گفت: ۱۹ فقره پرونده تخلف انتخاباتی منجر به صدور حکم شده است.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان از فارس به نقل از خبرگزاری فارس؛ علی القاصی‌مهر در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه، ضمن تشریح عملکرد دستگاه قضایی استان فارس در سال گذشته، با اشاره به پرونده تخلفات انتخاباتی اخیر اظهار داشت: ۱۹ فقره از پرونده‌های تخلف انتخاباتی، به صدور حکم منجر شد.

 

 

وی افزود: در این راستا ۱۱۹ فقره پرونده تشکیل و ۲۸۹ متهم تحت تعقیب قرار گرفتند که در حال حاضر ۲۳ فقره پرونده در دادسراها و ۵۴ فقره پرونده دیگر در دادگاه‌های استان در حال رسیدگی است، ضمن اینکه ۲۳ فقره پرونده نیز قرار منع تعقیب خورده است.

 

 

این مقام مسئول همچنین گفت: از ۱۹ فقره پرونده تخلف انتخاباتی که منجر به صدور حکم شده، ۱۱ فقره به جزای نقدی، ۵ فقره به‌حکم حبس و ۳ فقره پرونده نیز به برائت منتهی شده است.

 

 

رئیس‌کل دادگستری استان فارس اضافه کرد: پرونده ۳۱ مدیر متخلف در انتخابات در حال رسیدگی است که این مدیران مربوط به سراسر استان می‌باشند و از فرماندار تا مدیر واحدهای گوناگون را دربرمی گیرد.

 

 

القاصی‌مهر در مورد تخلف مطرح‌شده در مورد استاندار فارس نیز گفت: در مورد استاندار گزارش مطرح است و گزارش با تشکیل پرونده فرق می‌کند و بررسی این گزارش در صلاحیت دادگستری استان نبود.

 

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پرونده گروه‌های وابسته به داعش اشاره کرد و اظهار داشت: دو نفر از کسانی که سال گذشته در تاسوعای حسینی دستگیر شدند، به ۱۵ سال حبس و مابقی افراد نیز به ۱۰ سال حبس محکوم‌شده‌اند.

 

 

این مقام مسئول همچنین در مورد ۷ نفری که در لارستان نیز دستگیر شدند، گفت: پرونده این افراد در حال بررسی است.

 

 

رئیس‌کل دادگستری فارس در ادامه این نشست خبری با اشاره به کاهش ۷/۴ درصدی رشد پرونده‌ها در سال ۹۵ تصریح کرد: در سال ۹۴، ۷۱۵ هزار و ۷۴۹ پرونده به دادگستری‌های استان ارجاع شد که این آمار در سال ۹۵ به ۷۴۹ هزار و ۳۷۹ پرونده رسید.

 

 

القاصی‌مهر همچنین گفت: در سال ۹۵ به میزان ۷۵۴ هزار و ۷۱۹ فقره پرونده مختومه شده که در این زمینه با یک رشد ۹/۴ درصدی مواجه بودیم که تمام تلاش ما این است که رسیدگی به پرونده‌ها به‌روز شود.

 

 

این مقام مسئول با اشاره ه اقدامات در زمینهٔ فناوری و الکترونیکی کردن پرونده‌ها نیز خاطرنشان کرد: با ایجاد سامانه «سنا» و انتخاب استان فارس به‌عنوان آزمونه (پایلوت)، تمام ابلاغات از حالت قدیمی خارج‌شده و اطلاع‌رسانی‌ها از طریق گوشی تلفن همراه به صاحبان پرونده، ارسال می‌شود.

 

 

وی در مورد آزادسازی زندانیان دیه نیز اظهار داشت: امسال ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از طریق خیران جذب شد که ۶۶۰ میلیون تومان آن نقدی بود و موفق شدیم ۴۱۲ زندانی جرائم غیرعمد را آزاد کنیم.

 

 

القاصی مهر همچنین با بیان اینکه فارس ازنظر جمعیت کیفری مقام سوم را پس از تهران و خراسان رضوی دارا هست، گفت: برخورد قاطع دستگاه قضایی و شرایط خاص حاکم بر استان دلیل بالا بودن جمعیت کیفری در استان است.


نام:
ایمیل:
* نظر: